top of page
Writer's pictureJana Sooäär

Kuidas mõjutab Sinu nahk püsimeigi tulemust ja 9 kauni ja terve naha saladust



Püsimeik on muidugi igas mõttes nahaga seotud, aga kuidas siis ikkagi nahk püsimeiki mõjutab, mis põhjustab nahaprobleeme ja kuidas oma nahka terve ja kaunina hoida.


Just hiljuti küsis minult üks minu klient, miks tema püsimeik paranes teistmoodi kui tema sõbrannal, kellele ma samuti püsimeigi tegin. Vastus sellele küsimusele on “teil on erinev nahk”. Jah, püsimeigi paranenud tulemus sõltub väga palju ka hooldusest, aga kõige olulisem faktor püsimeigi paranemisel ehk siis ka tulemusel on iga inimese NAHK. Seda muidugi eeldusel, et püsimeiki teeb professionaalne tegija, sest mõistagi ei saa ka hea nahaga kehva tegija juures kaunist püsimeiki.


Nahk on inimese keha suurim organ ja seega täielikult seotud meie kehas toimuvaga - meie tervise ja immuunsüsteemi toimivusega. Sinu nahk on väga intelligentne ja dünaamiline organ. Nahas elutseb väga suur hulk mikroorganisme: baktereid, seeni ja viiruseid. Neid mikroorganisme kutsutakse naha mikrobioomiks. Terves nahas on mikrobioom heas tasakaalus ja kahjulikud mikroorganismid ei võta heade üle võimust. See võimaldab naha immuunsüsteemil hästi toimida ja ära hoida põletikulised protsessid, mis tekitavad mitmesuguseid nahaprobleeme ja -haiguseid.

Seetõttu on ka püsimeigi paranemine ja tulemus otseselt seotud naha ja organismi seisukorraga ja eriti just naha ja ka soolte mikrobioomi seisukorraga. Samuti mõjutab naha seisukord ja individuaalsed omapärad, kui pikalt püsimeik nahas püsib. Isegi parimatest parimad püsimeigi kunstnikud ei suuda teatud nahaprobleemide (loe: organismi tasakaalust väljas olemise ja kehas olevate põletikuliste protsesside) puhul ideaalset tulemust välja võluda. Päris lihtsalt ja otse öeldes – kui Sul on terve ja “õnnelik” nahk, on lihtne väga head püsimeigitulemust saavutada. Kui Sinu nahk on tasakaalust väljas ehk Sinu nahka vaevavad mitmesugused probleemid, nahahaigused, liigne rasu ja akne, naha kuivus või tugev punetus, on märkimisväärselt keerulisem seda ideaalset tulemust saavutada.


Tavapärased probleemid, mis nahaga ette tulevad on ülirasune nahk ja akne, punetus ja kuperoosa, allergiad, päikesekahjustused, Herpes ehk ohatised, psoriaas, enneaegselt vananev ehk lõtvunud, kortsudega ja/või kuiv nahk, aga ka lihtsalt kuiv ja elutu nahk.


Meil kõigil on unikaalne organism, mis on erinevatel ajahetkedel erinevas seisus. Seetõttu on ka püsimeigi tegemine ja paranemine igale inimesele erinev ja samuti võib erinevatel ajaperioodidel naha seis samal inimesel olla väga erinev. Seetõttu võib ka püsimeigi paranemisprotsess ja tulemus olla samal inimesel erinevatel ajaperioodidel erinev.


Tahaksin kõigepealt lahti seletada, miks nahaprobleemid üldse tekivad. Tõepoolest, me kõik oleme sündinud erinevate naha omapäradega, näiteks erineva naha pigmendiga, samuti on meile antud kas veidi rasusem või kuivem nahk. Lapsena ei ole meil siiski reeglina nahaprobleeme ja laste allergiad (mis tõepoolest on küll kasvutrendis) on tegelikult mitte kaasasündinud, vaid ikka toidu ja väliskeskkonnaga seotud. Nahaprobleemid arenevad meil tavaliselt puberteedieas ja hilisemas elus. Miks see siis nii on? Nahk on inimese suurim organ ja mõistagi väljendub naha kaudu ka kõik see, mis organismis valesti on. Toitainete, kiudainete, mineraalide ja vitamiinide vaegus, pestitsiidide ja antibiootikumide sisaldus toidus, raskemetallide ning muude toksiliste ainete ladestumine organismis, antibiootikumide tarbimine, liigne stress, vähene liikumine ja kehv või vähene uni mõjutavad kõik meie immuunsüsteemi toimivust väga tõsiselt. Kõik need probleemid aitavad kehas tekitada põletikulisi protsesse, mis on tihti erinevate nahaprobleemide algpõhjuseks. Just seesama põletikulisus organismis on ka enneaegse vananemise põhjus. Naha vananemise teemast räägin aga lähemalt juba eraldi postituses.


Väga oluline on seos soolestiku mikrobioomi ja naha tervise vahel. 70% meie immuunrakkudest paiknevad meie soolestikus ja soolestiku mikroobikooslus mõjutab meie immuunrakkude toimimist. See tähendab, et kui meie soolestikus on kehv mikroorganismide kooslus, ei toimi ka meie immuunsüsteem normaalselt ja kehas tekib põletikuline protsess. Sellist põletikku peetakse ka näiteks akne üheks põhjustajaks. Ka nahal on oma mikrobioom ehk mikroorganismide kooslus ja teaduslikud uuringud näitavad, et kui see tasakaalust väljas on, tekivad ka erinevad nahaprobleemid. Akne on teaduslikult tõestatult otseselt seotud nii soolte kui naha enda mikrobioomi tasakaalust väljas olemisega (näiteks teatud heade mikroorganismide vähesusega). Miks tekib meil soolestikus või nahas kehv mikroorganismide kooslus? Tavapäraselt on selle põhjustajaks kas ühekülgse ja suhkrut, töödeldud süsivesikuid ning küllastunud ja transrasvu täis toidu söömine või antibiootikumide tarbimine. Samuti tasub mõelda, millega me oma nahka peseme ja mida me oma nahale iga päev peale määrime (nahahooldus, tarbekosmeetika, tugevad happekoorimised jne).


Mida siis teha, et nendest nahaprobleemidest vabaneda ja saavutada kaunis, puhas, võimalikult väheste kortsudega, piisavalt niisutatud ja elastne nahk? Paraku ei ole olemas välispidist imelahendust, mis aitaks nende probleemide algpõhjust lahendada. Lahendus on oma immuunsüsteemi terve ja hästi toimivana hoidmine, et vabaneda ja ära hoida organismi laastavast süsteemsest põletikust. Seesama põletik tekitab enamus nahaprobleeme ja aitab meil enneaegselt vananeda. Siin on mõned sammud, mida saad enda naha tervise ja ilu (ja üleüldise tervise) heaks teha:


1. Puhasta organismi toksilistest ainetest

Tõepoolest, meie toidust, keskkonnast, kehahooldustoodetest, tarbekosmeetikast ja kodukeemiast saame me uskumatult palju raskemetalle ja muid toksilisi aineid, pestitsiide, antibiootikume, hormoone jmt., mis kipuvad meie organismis kuhjuma. Parim organismi puhastaja on õige toit ja puhas vesi. Meie metsadest pärit metsamustikad on näiteks imelised organismi puhastajad ja täis antioksüdante, mis võitlevad põletikuga kehas.


2. Loobu põletikku tekitavatest toiduainetest

See tähendab lehmapiimatoodetest (piim, koor, või, juust, jogurt, kohupiim, keefir jne), teraviljatoodetest (vähemalt nisust ja veel parem, kui kõigist gluteeni sisaldavatest teraviljadest), munadest, suhkrust ja transrasvadest. Mida vähem Sa neid sööd, seda õnnelikum ja tervem on Sinu organism ja immuunsüsteem ja seega ka Sinu nahk. Paljude nahaprobleemide põhjustajad on justnimelt piimatooted, teraviljad ja munad. Õnneks on päris palju tervislikke alternatiive nagu näiteks kookospiim ja mandlipiim, mandli-või kookosjahu, tatar, kinoa, hirss, ja mesi.


3. Söö puhast ja täisväärtuslikku toitu, et hoida ära põletiku tekkimine organismis ja toita oma soolestikus kasulikke baktereid

Paraku on tänases maailmas üsna tavapärane süüa toitainete – ja kiudainetevaeset toitu – suhkur, jahutooted, küllastunud ja transrasvad. Nendest saame küll energiat, aga mitte vajalikke toitaineid, kiudaineid, mineraale ja vitamiine. Sinu organism ja nahk tänavad Sind, kui sööd palju kiudaineid, antioksüdante ja mineraale täis juurvilju ja puuvilju ja tervislikke rasvu nagu avokaado, pähklid, seemned, oliivid või siis oliivõli ja kookosõli. Just see toit aitab Sinu immuunsüsteemil hästi toimida ja põletikulisi protsesse ära hoida. Kallid naised, kui soovite välja näha nooruslikud ja mitte enneaegselt vananeda, sööge palun puuvilju ja marju! See on üks olulisim kauni naha saladus.


4. Võta kvaliteetseid toidulisandeid nagu tsink, C-vitamiin ja D-vitamiin

Tsink on oluline väga mitmete nahaprobleemide lahendamisel. Kõige parem on muidugi süüa võimalikult palju toitu, mis neid aineid sisaldab. Meie talvedel paraku ilma D-vitamiini lisandita hakkama ei saa, sest päikest lihtsalt pole piisavalt.


5. Joo piisavalt puhast vett

Ikka selleks, et oma organism ja nahk hüdreeritud hoida ja et organismi puhastumine toimiks probleemideta Et endale veega head teha, ära joo vett plastikpudelist!


6. Maga piisavalt ja jälgi oma une kvaliteeti

Soovituslik 7-8 tundi und on vajalik, et Sinu organismis toimuksid taastavad protsessid nii kehale kui ajule ja ära hoida immuunsüsteemi nõrgenemine ja sellest lähtuv süsteemne põletikuline protsess. Kõige olulisem on selleks just une kvaliteet ehk sügav uni, nii et aeg ei ole isegi nii määrav, kui une kvaliteet. Esimene samm hea une poole on paljude teadlaste sõnul regulaarne magamamineku ja ärkamise aeg IGA PÄEV :) Niisiis, ei mingit yo-yo unedieeti! :)

Samuti on une kvaliteedi seisukohalt oluline iga päev piisavalt päikesevalgust saada ja nn sinist valgust õhtuti vähendada.


7. Hoia stress kontrolli all

Liigne stress on teatavasti tervisega seonduvalt tihti kurja juur, sest stress mõjutab meie immuunsüsteemi väga tõsiselt. Nõrgenenud immuunsus tähendab aga põletikulisi protsesse kehas. Stressi mõju nahaprobleemidele nagu näiteks akne on teaduslikult tõestatud. Oled ilmselt isegi märganud, kuidas stressirohkel perioodil on ka Sinu nahk närtsinud ja “stressis” või tekivad nahale vistrikud. Stressi ei saa alati ära hoida, aga oma suhtumist asjadesse saab muuta ja samuti saab palju teha, et stressi maandada (alates meditatsioonist, tervislikust toidust ja värskes õhus liikumisest kuni rõõmutoovate hobide leidmiseni).


8. Liigu iga päev kasvõi natukene värskes õhus

Maailma kõige pikema elueaga piirkondades (nn Blue Zones) nagu Barbagia Sardiinias, Okinawa Jaapanis, Ikaria Kreekas, Nicoya poolsaar Costa Ricas on avastatud, et sealsed elanikud ei harrasta spetsiaalseid treeninguid, vaid liiguvad iga päev üsna palju nö loomulikult igapäevase elu käigus (näiteks aiatöö jmt). Immuunsüsteemi heaks toimimiseks ja seega ka Sinu naha tervise jaoks on liikumine ja värske õhk vajalikud. Julgen omast kogemusest väita: väike jalutuskäik iga päev mõjub suurepäraselt. Minu isiklik soovitus loomaarmastajatele: võtke endale koer ja igapäevane jalutuskäik värskes õhus ja heas seltskonnas on garanteeritud :)


9. Hoidu liigsest keemiast nahahoolduses

See võib nii naha kui soolestiku mikroorganismide kooslust kahjustada ja ühtlasi ladestuvad erinevad toksiinid Sinu organismis, et siis taas põletikku tekitada. Ka väga tugev nahakihtide mahakoorimine tugeva happekoorimisega ei saa naha tervisele kuidagi hästi mõjuda ja viib naha tervise ja immuunsüsteemi tasakaalust välja. Hetkeliselt võib see anda kena sileda naha efekti, aga ühtlasi tekitab see tihti rida uusi probleeme, sest naha tervislik mikroorganismide koostis on kahjustada saanud. Tean omast käest inimesi, kes on happekoorimise tulemusel oma probleemidele lahenduse leidmise asemel justnimelt hulga probleeme juurde saanud. Püsimeiki on tugevalt happekooritud õhukesse ja rabedasse nahka raske teha ja väga head tulemust keeruline saavutada. Arvestada tuleb, et ka antibiootikumid mõjutavad Sinu naha mikroobide kooslust halvasti (teatavasti tapavad nad lisaks kehvadele bakteritele ka head bakterid) ja peale antibiootikumikuuri on samuti võimalik, et püsimeigi normaalne paranemine on mõjutatud.


Kui lähtud naha tervisele mõeldes sellest, et seda mõjutab väga suurel määral nii soolestiku kui naha enda mikroorganismide kooslus ja seega ka immuunsüsteem, hakkad kindlasti nii toidust, antibiootikumidest kui nahale pandavatest toodetest teistmoodi mõtlema. Tuleviku nahahooldusvahendite, tarbekosmeetika ja nahahaiguste ravis hakkab suurt rolli mängima just probiootiliste ainete ja kasulike bakterite sisaldus, ja esimesi samme selles suunas ka juba tehakse. Minu igapäevases nahahooldusarsenalis on näiteks juba mõnda aega Dr. Ohhira Probiootiline Kampuku iluseep ja seda soovitan kõigile püsimeigihuvilistele enne ja peale protseduuri igapäevaseks hoolduseks ja ka püsimeigi paranemise ajal kasutamiseks.


Loodan, et leidsid siit mõned kasulikud mõtted, mida saad oma igapäevases elus “õnneliku” naha saavutamiseks rakendama hakata :) “Õnnelik” nahk tähendab niisiis ka suurepärast püsimeigi tulemust.

Comments


bottom of page